Mbrojtja e Fėmijėve nga Abuzimi Seksual

Projekti “Mbrojtja e fėmijėve nga abuzimi seksual” mundėsuar me mbėshtetjen financiare tė Fondit Kanadez pėr Iniciativat Lokale CFLI, Nė koordinim me Zyrėn Arsimore tė Lushnjes, projekti zbatohet nė 5 shkolla tė rrethit dhe synon ngritjen e kapaciteteve tė mėsuesve, profesionistėve tė fushės nė lidhje me mbrojtjen e fėmijėve ng abuzimi me fokus tė veēantė tek abuzimi seksual. Njė nga shtyllat e projektit lidhet me hartimin e njė Politike tė Shkollės pėr mbrojtjen e fėmijėve nga abuzimi. Projekti ka edhe njė komponent shumė tė rėndėsishėm kėrkimor pėrhulumtimin e njohurive, qėndrimeve dhe besimeve pėr tė pėrcaktuar ndėrhyrjet e mėtejshme tė nevojshme nė fushėn e mbrojtjes sė fėmijėve nga abuzimi seksual. Projekti do tė zbatohet pėrgjatė periudhės Nėntor 2015 – Shkurt 2016.