“Rinia Religjoze – agjent ndryshimi nė parandalimin e dhunės me bazė gjinore dhe dhunės nė familje”

Nė kuadėr tė Programit “Promovimi i ideve tė reja pėr krijimin e partneriteteve ndėrmjet burrave dhe grave, barazinė gjinore dhe njė shoqėri pa dhun?, Qendra “Fėmijėt Sot” falė mbėshtetjes financiare tė UNDP/ UN Women, zbaton projektin “Rinia Religjoze – agjent ndryshimi nė parandalimin e dhunės me bazė gjinore dhe dhunės nė familje”. Projekti synon tė p?rforcojė mė tej traditėn e mirė Shqiptare tė bashkėpunimit midis komuniteteve fetare nė hartimin dhe promovimin e mesazheve t? tolerancės pėr barazi gjinore dhe pėr njė familje pa dhunė. Gjithashtu, qėllimi ėshtė zhvillimi i kapaciteteve dhe aktivizimi i tė rinjve religjozė nė aktivitete parandaluese pėr dhunėn me bazė gjinore dhe dhunėn nė familje. Aktivitet do tė fokusohen pėrgjatė “16 ditėve tė aktivizmit” nė bashkėpunim me organizata tė tjera tė drejtave tė njeriut si dhe nė realizimin e ditėve Portokalli gjatė periudhės Shtator 2015 – Gusht 2016.