Fuqizimi i grave nėpėrmjet zhvillimit tė kapaciteteve dhe pjesmarrjes

Projekti “Fuqizimi i grave nėpėrmjet zhvillimit tė kapaciteteve dhe pjesmarrjes”mundėsuar me mbėshtetjen finaciare tė Qeverisė Kanadeze, u zbatua nga Qendra “Fėmijėt Sot” pėrgjatė Shkurt – Mars 2015. Qėllimi I tij ishte ngritja e kapaciteteve tė grave mbi tė drejtat, me fokus tė drejtėn pėr pjesmarrje, tė drejtat ekonomike dhe pronėsore, si dhe pėrgjegjėsinė sociale tė korporatave kundrejt grave. Gjithashtu, qėllimi I projektit ishte nxitja e pjesėmarrjes sė grave nė vendimarrje nė nivel lokal nėpėmjet ngritjes dhe rregullimit tė funksionimit tė Grupit Kėshillues tė Grave nė nivel Bashkie. Ky grup ėshte konceptuar si njė zė lobues pėr cėshtjet e grave sa herė merren vendime pėr politikat, programet apo buxhetet qė prekin jetėt e grave. Projekti u zbatua nė partneritet tė plotė me institucionet vendore tė Bashkisė Lushnje.