Mbrojtja e Fėmijėve nga dhuna nė Evropėn Juglindore

Projekti “Mbrojtja e Fėmijeve nga Dhuna nė Shqipėri” mbėshtetur nga UNICEF, kishte pėr qėllim harmonizimin e indikatorėve tė dhunės ndaj fėmijėve sė bashku me pushtetin qendror/vendor. Nė kuadėr tė projektit u pėrgatit studimi mbi treguesit e dhunės ndaj fėmijėve nė Shqipėri nėpėrmjet mbledhjes sė tė dhėnave pėr dhunėn ndaj fėmijėve. Gjithashtu, u organizuan takimeve mes CSOs dhe institucioneve shtetėrore (nivel qėndror/lokal) pėr tė shkėmbyer mendime dhe fakte rreth situatės aktuale mbi dhunėn ndaj fėmijėve, si tė matet dhuna ndaj fėmijėve, treguesit qė aktorė tė ndryshėm pėrdorin. arritjet dhe sfidat. Projekti u zbatua gjatė periudhės Qershor 2012 – Nėntor 2013.