Pjesmarrja e fėmijėve dhe tė rinjve nė vendimarrjen lokale

Me mbėshtetjen financiare tė Ambasadės sė Shteteve tė Bashkuara, Bankės Botėrore dhe Fondacionit Soros, Qendra “ Fėmijėt Sot” ka realizuar 4 projekte nė lidhje me pjesmarrjen aktive tė fėmijėve dhe tė rinjve nė vendimarrje. Kėto projekte kanė qėllimin e pėrbashkėt tė rrisnin ndėrgjegjėsimin e fėmijėve/tė rinjve rreth tė drejtės sė tyre pėr pjesmarrje nė vendimarrje; rolit qė mund tė luajnė vetė fėmijėt/tė rinjtė pėr tė influencuar politikat dhe programet qė kanė tė bėjnė mė ta; mundėesitė pėr pjesmarrje dhe advokaci; si dhe tė njohin detyrimet e pushtetit dhe institucioneve vendore nė mėnyrė qė tė monitorojnė situatėn e zbatimit tė tė drejtave tė tyre. Metodologjia qė u pėrdor nė zbatimin e projekteve ėshtė ajo e edukimit tė bashkėmoshatarėve. Projektet janė zbatuar pėrgjatė viteve 2010 -2014 nė Bashkitė Lushnje, Shkodėr, dhe Komunat Ballagat dhe Hysgjokaj.