Edukimi mbi tė Drejtat e Njeriut pėr fėmijė – “Compasito”

Compasito konsiderohet si njė pikėnisje pėr edukatorėt, mėsuesit, dhe trajnuesit tė cilėt kujdesen pėr edukimin e tė drejtave tė njeriut tek fėmijėt e moshave nga 7 deri nė 13 vjeē. Nė bashkėpunim tė ngushtė me Kėshillin e Evropės, QFS realizoi me sukses procesin e pėrkthimit, redaktimit letrar dhe shkencor si dhe publikimin e Compasito-s nė gjuhėn Shqipe. Compasito ėshtė njė Manual praktik – udhėzues – edukues i cili po merr shumė vėmėndje nga aktorė tė ndryshėm (individualė dhe institucionalė) tė cilėt punojnė me fėmijėt nė Shqipėri. QFS ka organizuar trajnime tė ndryshme me fėmijėt, tė rinjtė si dhe palė tė interesuara bazuar tek ky Manual i rėndėsishėm.