Tė rinjtė nė parandalimin e ekstremizimit dhe radikalizimit tė dhunshėm nė kuadėr tė shkollės qendėr komunitare

Qendra ”Fėmijėt Sot” prezantoi projektin: “Tė rinjtė nė parandalimin e ekstremizimit dhe radikalizimit tė dhunshėm nė kuadėr tė shkollės qendėr komunitare”. Me datė 09.03.2018 u zhvillua takimi Prezantues i projektit nė Mjediset e Bashkisė Librazhd. Tė pranishėm nė kėtė takim ishin pėrfaqėsues nga Bashkia Librazhd, Zyra Arsimore, Njėsia pėr Mbrojtjen e Fėmijėve, Drejtues shkolle, Mėsues, Punonjės Social, si dhe pėrfaqėsues nga Shoqėria Civile qė punojnė nė kėtė lokalitet. Ky projekt do tė zbatohet nė shkollėn “Shefqet Dosku”, Dorrėz, Librazhd pėr tė fuqizuar rolin e tė rinjėve, mėsuesėve, si dhe aktorėve tė tjerė nė komunitetet nė zbutjen dhe parandalimin e ekstremizimit tė dhunshėm nė shkolla. Qėllimi i takimit me aktorėt kryesor lokalė ishte ndarja e informacionit nė lidhje me qėllimin, objektiviat dhe aktiviteteve kryesore. Takimi shėrbehu edhe si njė mundėsi pėr angazhimin dhe bashkė-rendimin e punės me aktorėt nė arritjen e plotė tė rezultateve tė projektit. Ky aktivitet u zhvillua nė kuadėr tė skemės sė granteve tė vogla tė projektit “ Fuqizimi i Shoqėrisė Civile nė Rritjen e Reziliencės sė tė Rinjve ndaj Ekstremizmit tė Dhunshėm” i finanucar nga Bashkimi Evropian dhe i zbatuar nga Terre des Hommes Shqipėri nė partneritet me ISD , CCG dhe Universitetin Beder.