Fuqizimi i Shoqėrisė Civile nė Rritjen e Reziliencės sė tė Rinjėve ndaj Ekstremizimit tė Dhunshėm

Tiranė, 7 Mars 2018. Nė kuadėr tė skemės sė granteve tė vogla tė projektit “Fuqizimi i Shoqėrisė Civile nė Rritjen e Reziliencės sė tė Rinjėve ndaj Ekstremizmit tė Dhunshėm” i financuar nga Bashkimi Evropian dhe i zbatuar nga Terre des Hommes Shqipėri nė partneritet me ISD, CCG dhe Univesitetin Beder, Qendra “Fėmijėt Sot” do tė zbatojė projektin “Tė rinjtė nė parandalimin e ekstremizmit dhe radikalizmit tė dhunshėm nė kuadėr tė Shkollės qendėr komunitare”. Projekti ėshtė njė pėrpjekje pėr t’iu qasur fenomeneve si ekstremizmi pėrmes Shkollės si njė njėsi kyēe. Ky projekti ka nė fokus, forcimin e rolit tė tė rinjve, mėsuesve si dhe aktoreve tė tjerė nė komunitetet nė parandalimin dhe zbutjen e ekstremizimit tė dhunshėm. Gjithashtu, qėllimi ėshtė krijimi i njė modeli tė qendrueshėm tė bashkėpunimit ndėrmjet tė gjithė aktorėve tė komunitetit nė shkollė pėr tė parandaluar ekstremizimin e dhunshėm. Projekti do tė zbatohet pėrgjatė periudhės Mars – Nėntor 2018, nė shkollėn “Shefqet Dosku” Dorėz, Librazhd, Qarku Elbasan. Aktivitetet do tė fokusohen nė takime institucionale me aktorė qendror dhe vendor, trajnimin e mėsuesve, tė rinjtė e shkollave, sesione informuese ndėrmjet bashkėmoshatarėve pėr parandalimin e ekstremzimit tė dhunshėm, pėrmes promovimit tė tolerances dhe vlerave tė tė drejtave tė njeriut.