Fushata 16 Ditėt e Aktivizmit kundėr Dhunės me Bazė Gjinore (25 Nėntor – 10 Dhjetor 2017)

Qendra “Fėmijėt Sot” pėr tė distain vit rresht e ka perkrahur dhe angazhohet nė fushatėn pėr ēėshtjen e dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje. 16 Ditėte Aktivizmit kundėr Dhunės me Bazė Gjinore ėshtė njė fushatė ndėrkombėtare e cila zhvillot ēdo vit, duke filluar nga 25 Nėntori (Dita Ndėrkombetare e Eliminimit tė Dhunė ndaj Grave) deri mė 10 Dhjetor (Dita Ndė rkombė tare e tė Drejtave tė Njeriut), duke pėrfshirė data tė tjera tė rėndėsishme. Fushata e 16 Ditėve pėrdoret si njė strategji organizimi nga individė dhe grupe nė tėrė botėn pėr eliminimin e dhunės ndaj grave dhe vajzave. Qėllimi i kėsaj fushate ėshtė arritja e barazisė gjinore, fuqizimi i grave dhe ushtrimi i plotė i tė drejtave tė tyre, ndėr tė cilat liria nga dhuna duhet tė jetė element thelbėsor. Kjo fushatė organizohet kėtė vit nėn moton FUND DHUNĖS NDAJ GRAVE DHE VAJZAVE!. Gjatė 16 Ditėve tė Aktivizimit, Qendra ”Fėmijėt Sot” ka organziuar njė seri veprimtarish; realizimi i audio –spot pėr tė theksuar promovimin dhe prioritetet kryesore tė Strategjisė Kombėtare tė Barazisė Gjinore 2016-2020; aktivitete/ informuese/ndėrgjegjėsuese/hartim mesazhe nė shkolla mbi rėndėsinė e tė qėnit sė bashku nė tė njėjtin drejtim pėr tė luftuar dhunėn; si dhe diskutime nė Rdio eTtv pėr ēėshtjen e dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje. Gjithashtu janė zhvilluar takime tė pėrbashkėta me gratė dhe vajzat e komuniteteve fetare pė tė nxitur partnerietin dhe bashkėpunimin nė pėrpjekjet kundėr dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje. Aktivitetet kanė synuar promovimin e barazisė gjinore dhe parterneritetit midis burrave dhe grave nė shoqėri, komunitet e familje. Fushata UNITE nė Shqiperi mbėshteten nga UNDP Shqipėri, UN Women dhe me fonde tė Qeverisė sė Suedisė.