“UNĖ ZGJEDH TĖ JETOJ PA DHUNĖ”/16 Ditėt e Aktivizimit Kundėr Dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje

Dhuna nė familje dhe dhuna ndaj grave ėshtė njė ēėshtje qė vazhdon tė prekė shoqėrinė nė mbarė botėn. Fushata Ndėrkombėtare UNiTE (Bashkė pėr t’i dhėnė fund dhunės ndaj gruas) ėshtė njė lėvizje shoqėrore globale advokimi dhe komunikimi pėr tė nxitur veprime konkrete pėr eleminimin e dhunės ndaj grave dhe vajzave dhe dhunės nė familje. Kjo fushatė ėshtė njė pėrpjekje e pėrbashkėt e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, qeverisė, organizatave tė shoqėrisė civile dhe individėve nga tė gjitha vendet e botėse cila intensifikohet gjatė ditėve 25 Nėntor deri nė 10 Dhjetor (16 Ditėt e Aktivizimit) pėr t’i dhėnė fund dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje. Edhe nė Shqipėri“16 ditėt” nisin si ēdo vit mė 25 Nėntor, Dita Ndėrkombėtare pėr Eliminimin e Dhunės ndaj Grave dhe pėrfshin njė mori veprimtarish nga individė dhe grupe shoqėrore tė cilat bėjnė thirrje pėr eliminimin e dhunės ndaj grave dhe vajzave. Me rastin e ditės ndėrkombėtare pėr eliminimin e dhunės ndaj grave Qendra “Fėmijėt Sot” nė bashkėpunim me Universitetin e Arteve, si dhe me mbėshtetjen e UNDP, UN Women me fonde tė Qeverisė Suedeze, do ēelin zyrtarisht fushatėn e 16 ditė tė aktivizmit kundėr dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje me sloganin UNĖ ZGJEDH TĖ JETOJ PA DHUNĖ! Studentė tė Universitetit tė Arteve u angazhuan nė prezantimin e njė paraqitje graffiti / instalacion me titull ”MOSDHUNO,KOMUNIKO! Nėpėmjet prezantimit tė instalacionit synohet ndėrgjegjėsimi i publikut tė gjerė pėr fenomenin e dhunės ndaj grave dhe dhunės nė familje. Gjithashtu, aktiviteti sherbehu si njė mundėsi pėr tė diskutuar nismat e mėparshme / eksperiencėn dhe rolin qė tė rinjtė e komuniteteve fetare kanė patur nė minimizimin e dhunės ndaj gruas dhe dhunės nė familje. Fushata UNiTE nė Shqipėri ėshtė njė nismė e Agjencive tė Kombeve tė Bashkuara dhe Ministrisė sė Mirėqenies Sociale dhe Rinisė, pėr veprimtari tė bashkėrenduara me organizata tė shoqėrisė civile me mbėshtetjen e UNDP Shqipėri, UN Women dhe me fonde tė Qeverisė sė Suedisė.